Dziś wybór telewizora to nie lada wyzwanie. W końcu to zakup kosztowny, który ma nam posłużyć przez wiele lat, zatem chcemy wybrać jak najlepiej. Producenci prześcigają się w doborze coraz to nowszych technologii, udoskonalaniu ich, podawaniu coraz wyższych i lepszych parametrów, byleby tylko zachęcić klienta do zakupu oraz go zadowolić. Bowiem to właśnie od technologii wyświetlania obrazu zależy, jak bardzo wyraziste będą kolory, jak ostre, czy jak szeroki będzie kąt widzenia.
Jeszcze do niedawna czasy świetności miały popularne plazmy. Te jednak zakończyły karierę w okolicach roku 2014. Mimo świetnej jakości obrazu modele te były bardzo ciężkie, zużywały sporo energii i w końcu ich produkcja zaczęła być nieopłacalna.
Wśród wielu rodzajów telewizorów, jakie teraz niemal każdy sklep ma w swojej ofercie, uwagę zwracają między innymi produkty LED oraz OLED. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Czym są te technologie, co je od siebie odróżnia i na którą lepiej się zdecydować?
Telewizory LCD LED
Są to modele z wyświetlaczem LCD (Liquid Crystal Display) i taki wyświetlacz posiada większość telewizorów obecnych teraz na rynku (a właściwie nie tylko telewizorów, bo matryca LCD jest używana dziś w większości sprzętów). Wyświetlacz ten wykorzystuje, jak sama nazwa wskazuje, ciekłe kryształy. Warstwa tego kryształu może być mniej lub bardziej przezroczysta, w zależności od napięcia elektrycznego. Matryca LCD sama nie świeci, zatem wymaga podświetlenia. Poprzednio funkcję tę spełniały lampy CCFL, znane nam jako świetlówki – te zajmowały sporo miejsca za ekranem, czego skutkiem była gruba obudowa i stosunkowo nieduży kontrast. Natomiast modele LCD LED są podświetlane za pomocą diod LED – i tu grubość ekranu jest już mniejsza, mamy też większe kontrast dzięki oddzielnej regulacji diod. Zatem technologia LED stanowi uzupełnienie technologii LCD. Producenci posiadają w ofercie szeroką gamę produktów w tej technologii, a ogranicznikiem jest tutaj właściwie tylko nasz budżet i ewentualnie wielkość przestrzeni, jaką możemy przeznaczyć na nasz nowy nabytek. Pod względem rozdzielczości ekranu również mamy tu wybór – możemy zdecydować się na tańszą opcję Full HD, bądź lepszą, a przy tym droższą – 4 K UHD. Na pewno w ofercie da się też spotkać tak zwane inteligentne modele (Smart TV), umożliwiające połączenie z internetem. Posiadają one specjalnie przygotowane systemy operacyjne, które pozwalają na obsługę wielu aplikacji, takich jak na przykład Netflix, Skype, Ipla, HBO GO, a także licznych gier. To, jaki system operacyjny znajdziemy w telewizorze, zależy od producenta. Często trafić można na autorskie oprogramowania.
Wyświetlacze LED spotykamy w dwóch wersjach:
- Edge LED – tutaj diody LED umieszczone są jedynie przy krawędziach ekranu, z czego wynika często nierównomierne podświetlenie matrycy;
- Full LED – tutaj diody LED umieszczone są na całej powierzchni wyświetlacza. To podświetlenie jest spotykane tylko w najlepszych modelach i znacznie różni się cenowo od podświetlenia Edge LED.
Zaletą tej technologii niewątpliwie jest niskie zużycie energii oraz niewielki rozmiar telewizorów (choć można oczywiście dostać je też w dużych wymiarach, ale nie są one niezbędne). Otrzymujemy tutaj także długą żywotność produktu i szeroki kąt widzenia. Kontrast jest tutaj większy niż w zwykłych modelach LCD, co czyni barwy ciemne bardziej wyrazistymi. Taka matryca świetnie radzi sobie również z ruchomym obrazem, co zachęca do jej zakupu w przypadku posiadaczy konsoli.
Wadą produktów LCD LED może być nieco nierównomierne podświetlenie.
Telewizory OLED
To jedno z najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, jakie zaoferowali nam producenci. W tym przypadku matryca LCD jest zmodyfikowana i wykorzystuje emisję światła dzięki diodom LED wykonanym z organicznych materiałów. Diody te są umieszczone na całym panelu, a nie tylko po bokach matrycy (a tak jest w przypadku matrycy LED). Tutaj każda dioda odpowiada za jeden piksel, zaś filtry zmieniają światło na konkretny kolor. Czyli piksele świecą zupełnie niezależnie od siebie. Matryca OLED (w przeciwieństwie do matrycy LED) nie wymaga dodatkowego podświetlenia. W rezultacie otrzymujemy obraz o doskonale odwzorowanych barwach, z dużą głębią czerni a do tego z nieskończonym kontrastem. Oczywiście modele z matrycą OLED są dużo droższe niż zwykłe LCD LED, wynika to chociażby z trudności ich produkcji. Proces tej produkcji jest jednak przyjazny dla środowiska. Należy też zwrócić uwagę na wielkość telewizora, ponieważ w tym przypadku minimalna rozdzielczość to 55 cali (najczęściej spotykane przekątne to 55, 65 oraz 75 cali). Zdecydowanie częściej trafimy tu na produkty posiadające pewną inteligencję (Smart TV). Wyświetlacze telewizorów OLED są bardzo cienkie, a zatem i lekkie. Ponadto producenci nie ustają w doskonaleniu tej technologii i wprowadzaniu kolejnych nowinek. Te produkty, podobnie jak LED, są energooszczędne, jednak mogą mieć ograniczoną trwałość.
Co zatem wybrać?
Zdecydowanie modele wykonane w technologii OLED oferują nam wszystko, co najlepsze – doskonałą jakość obrazu, większą skalę barw i jasności, bardzo krótki czas reakcji (poniżej 0,01 sekundy) i multum możliwości. Idzie za tym adekwatna do proponowanych usług cena. Te produkty bywają też trudniej dostępne i na razie jest ich mniejszy wybór. Pocieszeniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na spróbowanie technologii OLED jest fakt, że wyświetlacze LED, choć nie dają efektów tak spektakularnych jak OLED, wciąż radzą sobie naprawdę dobrze i są nieporównywalne z modelami sprzed kilku czy kilkunastu lat. Dużym plusem jest tu także wspomniane wyżej niskie zużycie prądu, które prędzej czy później niewątpliwie odczujemy. Poza tym modele OLED na pewno z czasem będą coraz tańsze i więcej osób będzie mogło sobie na nie pozwolić, gdyż wówczas na rynek wejdą kolejne nowości i to one będą na najwyższych półkach cenowych. Wtedy prawdopodobnie technologia OLED zdominuje rynek (tak jak teraz ma to miejsce w przypadku wyświetlaczy LED).