Instalacja monitoringu nie jest trudną rzeczą – zwłaszcza dla profesjonalisty. Decydując się jednak na montaż systemu zabezpieczeń, trzeba podejść do tematu rozsądnie, praktycznie i uważnie. Czym jest złącze RJ 45 i jak wpływa na działanie tego typu urządzeń?
Monitoring? Warto podejść do sprawy z uwagą
Tylko szczegółowe zadbanie o każdy szczegół pozwoli sprzętowi działać jak najlepiej i ograniczyć ryzyko wystąpienia zakłóceń do minimum. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając system monitoringu? Na początek warto zasięgnąć porady eksperta, który doradzi, jaki rodzaj urządzeń będzie najbardziej wydajny dla danego miejsca. W końcu inaczej zabezpiecza się dom, a inaczej całą firmę. Zwrócenie się do fachowca pozwoli też wybrać sprzęt, który będzie jednocześnie dobrej jakości oraz nie pochłonie wielu oszczędności. Należy także zwrócić uwagę na rodzaj złączy. Wtyk RJ45 jest jednym z bardziej popularnych wyborów.
Szczegóły, które mają spore znaczenie, czyli wybór wtyków do instalacji monitoringu
Połączenia kablowe wydają się mało znaczącym drobiazgiem w porównaniu z całą funkcjonalnością sprzętów monitorujących. Warto jednak podkreślić, że to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za jakość przesyłanych danych i pracę całego systemu. Najczęściej używanymi złączami i wtykami w instalacjach systemów zabezpieczeń są:
– złącza BNC (Bayonet Neill-Concelman) – stworzone zostały głównie do działań wojskowych; obecnie są wykorzystywane także do instalacji monitoringu,
– złącza RCA (Cinch) – inaczej Radio Corporation of America; używane są do transmitowania sygnałów wideo i audio; można je spotkać w wielu sprzętach domowych (np. w telewizorach), a także w kamerach analogowych,
– wtyki RJ45 ze sklepu napad (8P8C) – 8 Position, 8 Contact; stosowane głównie do nawiązywania połączeń internetowych; można je zauważyć w sprzęcie komputerowym oraz w monitoringu sieciowym.